Sergi
Logomuz

Her milletin kültüründe belirli dönemlerinin simgesi olan semboller vardır. Selçuklu yıldızı da 11. ve 13. yüzyıllar arasında Anadolu’da hüküm süren Anadolu Selçuklularının bize bıraktığı en önemli miraslardan biridir. Anadolu Selçuklularından günümüze kadar coğrafyamızın vazgeçilmez bezeme unsuru olan Octagram (Sekiz kenarlı yıldız), İslam inancındaki cennetin 8 derecesini simgelemektedir. 8 köşeli yıldızın da sembolik bir anlatı ile 8 cennet kapısını simgelediği bilinmektedir. Bu 8 kapı Selçuklu Yıldızı anlatımında gönül belediyeciliğinin de asıl temel unsurları olan merhamet, şefkat, sabır, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve şükrü temsil etmektedir. Selçuklu başkenti olan Konya’nın merkezinde konumlanan bir yerel yönetim olarak medeniyetimizin özünden gelen değerlerle insanlara hizmet edeceğimizi anlatmaktadır.

Karatay Medresesi, Selçukluların bilime verdiği değer ile 1251 yılında inşa edilmiş, yetiştirdiği ilim insanları ile tüm dünya medeniyetlerinin gelişmesinde önemli katkı sağlamıştır. Konya (Türk) kemeri ise şehrimizdeki onlarca tarihi yapıda örnekleri bulunan Türk-İslam mimarisinin simgesi olarak logomuzda yer almaktadır. Bilim, eğitim ve toplumsal gelişmeye önem veren, sosyal belediyecilik kavramımızı güçlendiren, hayata dokunan, toplumun gelişmişlik düzeyini artıran bir yönetim hedefimizi ifade etmemize sembol olarak katkıda bulunmaktadır.

Eski logomuzda tek öge halinde yer alan Hz. Mevlânâ Türbesi; bilinçaltındaki algıyı değiştirmeden aynı şekilde modernize edilerek siluet hâlinde kullanılmıştır. Logomuzda yer alan “türbe” sembolü Gönüller Sultanı’nın öğretilerini hoşgörü ve huzur ekseninde şehrimize ve misafirlerimize sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca “türbe” sembolü tevazu ve gayretle tüm çalışmalarının merkezine insanı alan yönetim anlayışımızı da ifade etmektedir.


LOGOMUZ