Sergi
Hasan Kılca
Karatay Belediye Başkanı
Başkan'dan
Rakamlarla Karatay
NÜFUS
375.919
Mahalle Sayısı
63
İlçe Yüzölçümü
2.746 KM2

Bu topraklar üzerinde tüm yapılar, tüm hizmetler “Hak için halka hizmet” düşüncesi üzerine kuruldu. Çünkü mühim olan insan, baki kalan gönüldür. Ecdadımız bir şehri imar ederken, vakıf medeniyetlerimizle, hizmetleriyle insana olduğu kadar doğaya ve doğada yaşayan tüm canlılara aynı hassasiyetle yaklaştılar. Bizler de ecdadımızın mirası olan şehrimize, Karatay’ımıza aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz.

Karatay samimiyettir. Medeniyet kokan rüzgârlarıyla, samimiyetliyle büyütür çocuklarını. Her köşe başında hayrından bir yudum miras bırakan çeşmeler, her karışında gönle dokunan erenler, türbeler, minberinde tarih kokan camiler karşılar insanını.

Bizler de Karatay’dan miras alacağımız samimiyeti, tevazu ve gayreti elden bırakmadan yaşıyor ve kadını, erkeği, genci, yaşlısı hep beraber Karatay’ı geleceğe gelenekleri ile birlikte taşıyoruz. Birlik olarak yollar aşıp en ücrasına varıncaya dek her karışına, her köşesine adaletle yaklaşıp, geleneklerine sımsıkı sarılan bir ekiple birlikte Karatay’ın hizmetkârı olmaktan bahtiyarlık duyuyoruz. Adil bir hizmet anlayışıyla Karatay'ın dört bir yanını kalkındırıyor, medeniyetimizden gelen değerler ile yaşatıyoruz. Geleceğimizin geleneğimizde saklı olduğunu biliyor, bu inançla geleneklerimize sımsıkı bağlanarak geleceğe yürüyoruz.

Tarihin ve varoluşun şiiridir Karatay. Gelenekleri ile büyüyen bir neslin anahtarı, Konya kültürü ve tarihinin merkezidir. Karatay tarihi ile Konya’nın çekirdeği ve özü durumunda bir yaşam alanı. Bizi yansıtan bir ayna gibidir Karatay. Kimi zaman dinginlik ve huzur, kimi zaman cesaret ve güç verir. Tıpkı tarihimiz gibi.

Konya’mızın her ilçesi, her yeri başka güzel. Ama bizim gönlümüzde önce Karatay var. Bizim için Karatay bir başka güzel. Tarihi değerleri, gönül erenleri ile bir başka. Karatay’a baktıkça kendimizi, geçmişimizi görürüz. Keşfedilmeyi bekleyen höyüklerinden, Karatay Medresesi’ne, Şem-i Tebrizi Cami’nden, “Gönül Sultanı” Mevlana Türbesi’ne Karatay her dönem geçmişin mirası, bizim ortak tarihimizdir.

Bu bağlamda Karatay’ın doğasının, tarihi dokusunun ve kültürünün korunmasının, yapılacak bütün çalışmaların merkezini teşkil etmesi gerekliliğine inanıyoruz. Yeni projeler ve yapılaşma kültürü içerisinde Karatay’ın dokusunu koruyup, doğal güzelliklerini, tarihini, kültürünü eserlerinin tanıtım çalışmalarıyla geniş kitlelere aktarılması için çalışıyoruz.

Tüm bunların yanında yöresel ve ticari değeri olan ürünlerin varlığı da bizi bu alanda cesaretlendiriyor. Karatay’ın marka değerini oluşturmak için tarımı, sanayisi, ticareti, kültürü, tarihi ile birçok alanda markalaşan bir Karatay oluşturma hedefiyle çalışıyoruz.

Karatay’a değer katmak istiyorsak bunu birlikte yapmalıyız. Çünkü başarının kilit noktası birlikte hareket etmekten, birlikte hareket etmenin temeliyse istişareden geçer. Karatay’ da yaşayan herkes bu şehrin geleceğinde söz sahibidir. Bu inancı kalbimizde taşıyor ve bunun gerekliliğiyle yürüyoruz.