BAŞKAN HANÇERLİ TARİHİ BİNANIN RESTORASYON VE YENİLEME ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Karatay Akçeşme Mahallesi Akçeşme Sokakta bulunan yüz yıldan fazla geçmişe sahip tarihi Konya evi, Karatay Belediyesi’nin özverili çalışmaları ile aslına uygun olarak restore ediliyor

Çalışmaları yerinde inceleyen Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay’ın köklü geçmişinin izlerini taşıyan tarihi binanın restorasyonunun binanın özellikleri ve yansıttığı mimari yapıya uygun olarak sürdürüldüğünü vurguladı. Binanın teknik özellikleri ile ilgili bilgi veren Başkan Hançerli tescilli binanın taş temeller üzerine kerpiç duvarlar ile inşa edildiğini vurgulayarak; yapının iç sofalı plan tipinde olup zemin üzeri tek kattan oluşmakta olduğunu dile getirdi. Başkan Hançerli “Binanın yapılış tarihi tam olarak belli olmasa da benzer örneklerden hareketle 19. Yüzyıl sonu 20. Yüzyıl başına tarihlendirilebilir.”dedi. Başkan Hançerli, Karatay Belediyesi olarak Mevlana Civarı Koruma ve Geliştirme Projesi, Celal Sokak, Mengüç Caddesi, Sarıyakup Mahallesi, Konya Sokağı olarak tabir edilen Mahmut Dede Sokak, Tarihi Köprübaşı Zabıta Karakolu, Şems-i Tebrizi Mahallesi ve Ortakonak Cami Restorasyonu ile pek çok başarılı restorasyon ve sokak sağlıklaştırması çalışmalarına imza attıklarını belirtti.

Başkan Hançerli bir şehrin kültür kimliğinin üzerinde yoğunlaştığı en önemli öğelerin başında tarihi eserlerin geldiğini belirterek; tarihi eserlerin korunmasının ve restorasyonunun kültürümüzün korunması ve tanıtılmasına önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. Başkan Hançerli pek çok hatıraya tanıklık etmiş tarihi eserlerin restore ederek geleceğe miras bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.