Sergi
KARATAY BELEDİYESİ, SIFIR ATIK YATIRIMLARIYLA ÖRNEK

HASAN KILCA: SIFIR ATIK PROJESİNE EN FAZLA DESTEK VEREN YEREL YÖNETİMLERİN BAŞINDA GELİYORUZ

Türkiye’nin girişimiyle 30 Mart’ın “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edilmesi 2022’de kabul edilmişti. Karatay BelediyeBaşkanı Hasan Kılca da, “30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü”nde Karatay Belediyesi’nin sıfır atık konusunda yürüttüğü çalışmaları değerlendirdi. Çevre dostu hassasiyetiyle Sıfır Atık ile ilgili bugüne kadar birçok yatırımı ve projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Hasan Kılca, ülke genelinde yoğun bir şekilde devam eden ‘Sıfır Atık’ projelerine en fazla destek sunan yerel yönetimlerden birisi olduklarını söyledi.

Karatay Belediyesi; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hassasiyetle yürütülen “Sıfır Atık” projesini en fazla destekleyen belediyeler arasında yer alıyor. 

ATIKLARI GETİREN VATANDAŞA SÜRPRİZ HEDİYELER 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü dolayısıyla Karatay’da 5 yıl boyunca bu alanda gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendirdi. Sıfır Atık çalışmalarıyla gelecek nesillere güzel bir Karatay emanet etme noktasında büyük yol kat ettiklerini söyledi. 

Sıfır atık bilincinin toplumun daha geniş bir kesimine yaymak, ayrı olarak toplanan atıkların ekonomiye geri kazanımını sağlamak ve doğanın korunmasına katkı sunmak amacıyla “Atığın Sıfır Noktası” projesini 5 Haziran 2022 Dünya Çevre Günü’nde hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Hasan Kılca, söz konusu projekapsamında ilçenin iki farklı noktasına yerleştirilen Atık Getirme Merkezileri’nde günlük ortalama 2 ton atık toplandığını belirtti. Hasan Kılca, toplamda 10 bin vatandaşın dahil olduğu projeyle atık getiren vatandaşlara karşılığında birçok sürpriz hediyeler verdiklerini, bu çerçevede de bugüne kadar 6 binden fazla vatandaşın 840 bin 500 kilogram atığı merkeze getirdiğini vurguladı. Atıkları getiren vatandaşlara ise 6 binden fazla hediye verildi.

SIFIR ATIK’TA İLKLER HEP KARATAY BELEDİYESİ’NDEN 

İklim değişikliği ve Sıfır Atık farkındalığını artırmanın yanı sıra bu önemli konuları çok daha geniş bir tabana yaymak amacıyla birçok proje ve etkinliğe imza attıklarını söyleyen Kılca; “Karatay Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilçedeki tüm ilkokul öğrencilerimize 8 bin adet ‘Sıfır Atık Eğitim Seti’ hediye ettik. Tasarımı ve içeriği tamamen belediyemiz bünyesindeki uzman personel tarafından özel olarak hazırlanan setleri ilkokul seviyesindeki Karataylı tüm öğrencilerimize ve okullara dağıttık. Toplamda 6 farklı kitaptan oluşan söz konusu sette ise; ‘Sıfır Atık’, ‘Çevre Kirliliği’, ‘Küresel Isınma’, ‘Yenilenebilir Enerji’ ve ‘Ekosistem’ konuları işlendi. Ayrıca anaokulu seviyesindeki tüm öğrencilerimiz için de ‘Sıfır Atık Boyama Kitabı’ hazırladık ve dağıtımlarını gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı. 

KARATAY’DAKİ ÇEVRE TEMİZLİK HİZMETLERİNE TEKNOLOJİK HAMLE

Karatay Belediyesi, büyük önem verdiği temizlik çalışmalarına ise teknolojiyi de entegre etmeyi başardı. Bu çerçevede Karatay’da Akıllı Atık Toplama ve Yönetim Sistemi’ne geçildi. Akıllı şehirlerin temelini oluşturan unsurlarından olan söz konusu yeni sistem sayesinde Karatay Belediyesi, temizlik hizmetlerini teknolojiyle birleştirmiş oldu. 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, değerlendirmesini şöyle sürdürdü; “Akıllı Atık Toplama ve Yönetim Sistemi çerçevesinde ilçe genelindeki çöp konteynerlerinin sayısı ve türleri dijital ortama aktarıldı. Sistemle çöp konteynerinin en son ne zaman, hangi araçla ve hangi vardiyada alındığı gibi daha birçok bilgiye kolayca ulaşılabiliyor. İlçedeki konteynerler, alınma döngüleriyle birlikte çöp toplama hizmetlerinin performansı izlenebiliyor ve duruma göre iyileştirmeler yapılabiliyor. Bu sayede vatandaştan gelen taleplerin de çok daha hızlı çözüme kavuşturulması sağlanmış oluyor.”

MOBİL SIFIR ATIK ÇOCUK TİYATROSU, BİNLERCE ÖĞRENCİYLE BULUŞTU

Sıfır Atık konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmak adına hayata geçirilen proje kapsamında Sıfır Atık Çocuk Tiyatrosu oyunu da sahneleniyor. Söz konusu projeden bugüne kadar ilçe genelindeki ilkokullardan binlerce Karataylı öğrenci faydalandı. İlçedeki okullarda yürütülen projeyle öğrencilere israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, daha az atık oluşmasının yöntemleriyle, atığın oluşması durumunda atıkların kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşümünün sağlanması konuları, kendine özel müzikleri, maskotlar, hikâyeleri, tiyatral bir dil ve eğlenceli performansla anlatıldı.

KARATAY BELEDİYESİ’NE “SIFIR ATIK” ÖDÜLÜ

Karatay Belediyesi, yürüttüğü “Sıfır Atık Eylem Planı ve Yeni Yönetim Projesi” dolayısıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ödüle de layık görüldü.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, göreve geldikleri günden bu yana bu alanda önemli çalışmalar yaptıklarını ve geri dönüşümle ilgili tüm çalışmalarını ekip ruhu içinde yürütmeye başladıklarını belirterek; “İlçemizdeki tüm evlere ve sanayi sitelerimize sıfır atık eğitimleri veriyoruz. Sıfır Atık ile ilgili kurduğumuz ekibimizle 5 yıldır gayret ediyoruz. Bu konuda çocukların da dikkatini çekebilmek adına ilçenin dört bir yanında farkındalık çalışması yapıyor ve bu amaçla maskot Karacan’ı da gayretimize dahil ettik. Artık Karacan Sıfır Atık’ta Karatay’ın tanıtım yüzü oldu. Yine jilet, pil, bitkisel atık yağ, cam şişeler ve kullanılmayan giysilerle ilgili kumbaraları ilçemizin her tarafına yerleştirdik. ‘Karatay'da hiçbir atık boşa gitmesin’ dedik ve tüm atıkları kendi ekibimizle topluyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızdan sıfır atıkla ilgili yapmış olduğumuz projelerden dolayı ödülümüzü aldık” dedi. 

“SIFIR ATIK SANAYİ SİTESİ” PROJESİYLE KARBON SALINIMI AZALACAK

Karatay’da inşa edilen Yeni Sanayi Sitesi’nin Sıfır Atık hassasiyetine de sahip olacağını hatırlatan Hasan Kılca sözlerini şöyle sonlandırdı; “Karatay Sanayi ve Eski Sanayi ilçemize taşınıyor. Bu kapsamda da bölgemizde 2 bin 600'den fazla dükkânın inşası sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, Karatay Belediyemiz ile Çevre İl Müdürlüğümüz işbirliğiyle büyük bir çalışma yürütüyor. Sıfır Atık Sanayi Sitesi Türkiye’de ilk defa Karatay'da kuruluyor. Tüm atıklar burada sıfır atığa dönüşecek. Karbon salınımı azalacak, Paris İklim Anlaşması'na uygun şekilde yeni bir sanayi sitesi inşa edilmiş olacak. En büyük hedefimiz, temiz doğa ve mutlu bir gelecek. Artık ilçemizde de sıfır atık ve geri dönüşüm bilinci oluştu. Bu hedefimize çevre sağlığına hassasiyet ve duyarlılık gösteren tüm hemşerilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.”

Habere Ait Görsel İçerikler