Sergi
KARATAY BELEDİYESİ KONYA’NIN TARİHİ EVLERİNİ RESTORE EDİYOR

KARATAY BELEDİYESİ, TARİHE MEYDAN OKUYAN EVLERİ RESTORE EDİYOR

KILCA: KONYAMIZIN KADİM GEÇMİŞİNİ YÜZYILLAR ÖTESİNE AKTARIYORUZ

Hayata geçirdiği tarihi ve kültürel projelerle bugüne kadar önemli birçok işe imza atan Karatay Belediyesi, Konya’nın ve Karatay’ın adeta birer kimliği olan tarihi yapılarını da bir bir ayağa kaldırıyor. Bu kapsamda Karatay Belediyesi, ilçenin çeşitli noktalarında bulunan ve şehrin yüzlerce yıllık geçmişini temsil eden yapıları turizme kazandırmak, geleceğe taşımak amacıyla restore ediyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Tarihimize sahip çıkmamız ve tarihi yapılarımızın geleceğe aktarılması çok önemli. Biz de bu projelerimizle Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarıyoruz” dedi.

Karatay’ın dört bir tarafındaki tarihi yapıları tek tek tespit ederek koruma altına alan Karatay Belediyesi, söz konusu yapıların hem turizme kazandırılması hem de geleceğe aktarılması amacıyla önemli çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda Karatay Belediyesi ekipleri, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasan Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 125 yıllık geçmişe sahip Konya’nın iki eski evini restore ediyor.

BAŞKAN HASAN KILCA, RESTORASYON ÇALIŞMALARINI YERİNDE İNCELEDİ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, sivil mimari yapılarının en iyi örneklerinden olan tarihi iki evin aslına uygun olarak hazırlanan restorasyon çalışmalarını ve iki projede gelinen noktayı yerinde inceledi.

Konya’nın ve Karatay’ın kimliğini ortaya koyan iki evi daha restore ederek ayağa kaldırma çalışması yürüttüklerini belirten Başkan Hasan Kılca, geleneksel konut dokusunun önemli yapılarından olan söz konusu evlere sahip çıkmanın kendileri açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

KONYAMIZIN VE KARATAYIMIZIN KADİM GEÇMİŞİNİ YÜZYILLAR ÖTESİNE AKTARIYORUZ

Başkan Hasan Kılca; “Konyamızın tarihi mimari özelliklerini taşıyan evlerimizi tek tek tespit ederek bu yapıları öncelikle koruma altına alıyoruz. Daha sonra ise oluşturduğumuz ekiplerimiz, Konya’nın ve Karatay’ın kimliğini ortaya koyan evlerimiz için restorasyon çalışması başlatıyoruz. Karatay Belediyesi olarak bu bağlamda ilçemizin birçok noktasında çalışma yürütüyoruz. Ekiplerimiz, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasan Caddesi üzerinde yaklaşık 125 yıllık Konyamızın iki eski evini restore ediyor. Burada yürütülen çalışmaları ve restorasyonda gelinen noktayı yerinde inceledik. Tarihimize sahip çıkmamız ve bu tür yapılarımızın geleceğe aktarılması son derece önemli. Bizler de bu tür projelerimiz sayesinde Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Habere Ait Görsel İçerikler