BAŞKAN KILCA'DAN 27 MAYIS DARBESİ'NİN 60. YILDÖNÜMÜ MESAJI

KILCA: "MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE KASTEDEN ZİHNİYET HEP KAYBETMEYE MAHKUMDUR"

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 27 Mayıs Askeri Darbesi'nin 60. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 27 Mayıs'ın ülkemizin demokrasi tarihinde silinmez bir leke bıraktığının altını çizen Başkan Hasan Kılca, "Ülkemizin ve milletimizin kalbinde derin yaralar açan darbeler dönemi, bir daha açılmamak kaydıyla kapanmıştır. Hakkı, adaleti, milli ve manevi değerlerimizi bu topraklarından silmeye çalışan zihniyet her zaman kaybetmeye mahkûmdur" dedi.

27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nin 60. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliği taşıyan 27 Mayıs ile Türk milletini dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin de temellerinin atıldığına vurgu yaptı.

27 Mayıs'ın demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara büyük bir ihanet olduğunun altını çizen Başkan Hasan Kılca'nın mesajı şu şekilde;

"Merhum Başbakan Adnan Menderes, pek çok alanda ülkemize çok kıymetli katkılar sağlamış, özellikle de din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde önemli bir yer edinmiştir. Ancak maalesef bugün ezandan rahatsız olarak camilerimizden saçmasapan müzik yayını yapan zihniyetin temsilcileri, 60 yıl önce de millet iadesini yok sayarak yönetime el koymuş ve ülkenin yöneticilerini tutuklamıştır. Kendinden sonra yeni darbelere de zemin hazırlayan 27 Mayıs, siyasetin de ayarlarını bozmuş ve halktan irade almak yerine, Türk milletine tepeden bakarak ülkemizi her anlamda geri bırakmıştır. Yassıada'daki hukuksuz ve insanlık onurunu yerle bir eden yargılamalar neticesinde de ülkenin yönetimini ele geçiren emperyalizmin maşası zorbalar, merhum Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı şehit etmiştir.

Üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi vicdanlarda ve Türkiye’nin tarihi belleğinde kuşaklar boyu iyileşmeyecek bir yara bırakmıştır. Demokrasi şehidimiz Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları ise mücadeleleriyle milletimiz tarafından  her zaman hayırla yad edilecektir. Bilinmelidir ki Anadolu topraklarında bu aziz milletin hak, adalet, milli ve manevi değerlerine kasteden zihniyet her zaman kaybetmeye mahkumdur.

Bu duygu ve düşüncelerle, türlü hakaretlere maruz kalarak idam edilen ezan ve demokrasi şehidi merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı rahmetle anıyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum."

Habere Ait Görsel İçerikler