KARATAY’DA “SAĞLIKLI İLETİŞİM MUTLU AİLE OKULU” SEMİNERLERİ BAŞLADI

KILCA: BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN AİLEYİ HEP AYAKTA TUTMALIYIZ
Karatay Belediyesi, Karatay Kent Konseyi ve Enderun Eğitim Vakfı işbirliğiyle düzenlenen “Sağlıklı İletişim Mutlu Aile Okulu” seminerleri başladı. Seminerlerin ilk oturumunda Psikoterapist Nazlı Özburun “Evliliğe Hazırlık” başlığında toplumumuzda bireylerin evliliğe giden süreçler ile sağlıklı ve mutlu bir evlilik için yapılması gerekenler konusundaki bilgi ve tecrübelerini Konyalılarla paylaşırken; seminerde konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Aile, millet varlığımızın temelidir ve asli dayanağıdır. Büyük ve güçlü Türkiye hedefi için aile kurumunu yüceltmeli ve ayakta tutmalıyız” dedi. 


Toplumun temel taşı olan aile kavramının daha iyi anlaşılması, korunması ve gelecek nesillere de söz konusu kavramın öneminin anlatılması amacıyla Karatay Belediyesi, Karatay Kent Konseyi ve Enderun Eğitim Vakfı işbirliğiyle düzenlenen “Sağlıklı İletişim Mutlu Aile Okulu” seminerleri başladı.


SAĞLIKLI İLETİŞİM MUTLU AİLE OKULU SEMİNERLERİ “EVLİLİĞE HAZIRLIK” İLE BAŞLADI
Seminerlerin ilk oturumunda Psikoterapist Nazlı Özburun, “Evliliğe Hazırlık” başlığıyla toplumumuzda bireylerin evliliğe giden süreçler ile sağlıklı ve mutlu bir evlilik için yapılması gerekenler konusundaki bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. 


Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda gerçekleştirilen ve büyük ilginin olduğu konferansa Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın yanı sıra AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Enderun Eğitim Vakfı Başkanı Mustafa Metin, Milli Türk Talebe Birliği Konya Şube Başkanı Mehmet Şimşek, Karatay Belediyesi yöneticileri, Karatay Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 


SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRİYORUZ 
Hacıveyiszade Camii Müezzini Mehmet Şimşek’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın selamlama konuşmasıyla devam etti. 

Başkan Hasan Kılca konuşmasında, “Çok güzel ve akıllı şehirler inşa edebiliriz ama sağlıklı nesiller yetiştiremezsek inşa ettiğimiz bu akıllı şehirler, yetişen sağlıksız nesillerce bir gün imha edilir” diyerek toplumda sağlıklı bireylerin yetişmesinin önemine değindi. 


Hasan Kılca, Karatay Belediyesi olarak bu bağlamda sosyal belediyeciliğin gereğini yerine getirmek için pek çok program düzenlediklerini, bu seminerleri de bu kapsamda değerlendirdiklerini belirtti. 


Kılca, “Sosyal belediyecilik anlayışı ve sorumluluğuyla bu seminerlerimizi düzenliyoruz. Çünkü aile kavramını çok önemsiyoruz. Aile, millet varlığımızın temelidir, asli dayanağıdır. Aile, nesiller arasındaki değer aktarımının da en önemli aracıdır. Kişilik, okuldan ve toplumdan önce ailede inşa edilir, ailede oluşturulur. Maalesef artık neredeyse tüm ailelerde görmeye alışık olduğumuz modern hayatın bu örseleyici hamleleri karşısında hepimiz, aile kurumuna sahip çıkmak zorundayız. Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize ulaşabilmek için aile kurumumuzu yüceltmeli ve onu ayakta tutmalıyız” ifadelerini kullandı. 


GÜÇLÜ DEVLET GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN AİLE ÇOK ÖNEMLİ 
Güçlü bir devlet, güçlü bir millet ve mutlu bir aile için atılacak ilk adımın iyi bir iletişimden geçtiğini söyleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, günlük yaşamın tüm yorgunluğunu, yoğunluğunu ve stresini dışarıda bırakmanın da bunda çok etkili olduğunu aktardı. 
Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “Rahmet ve meveddet’i yani sevgi ile muhabbeti evimizde her zaman hâkim unsur olarak belirlemeliyiz. Aile içerisinde zaman zaman karşımıza çıkan anlaşmazlık, çatışma veya diğer olumsuzluklara karşı af ve hoşgörüyü bir lütuf değil, bir vazife telakki edebilirsek yuvalarımızdan huzur ile mutluluğun eksik olmadığını göreceğiz. Sonuç olarak derin medeniyetimiz ve elbette inancımızın temelinde de önemli bir yer tutan aileyle ilgili bu değerlere sahip çıkmak ve uygulamak, bizi küçülten değil; yücelten bir tercihtir. Bu değerleri sadece kendimizde değil; evlatlarımızda ve gençlerimizde de görmeliyiz.” 
AİLE BİZİM SON SIĞINAĞIMIZDIR 
Enderun Vakfı Başkanı Mustafa Metin de yaptığı konuşmada seminerlerin düzenlenmesi dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür ederek aile kavramının önemine değindi. İslam inancının ve tüm peygamberlerin aile hayatına çok büyük önem verdiklerini dile getiren Mustafa Metin, “Dinimizin hele hele de Peygamberimiz ile Hz. Hatice’nin evlilik hayatını mutlaka okuyalım, anlayalım ve yaşamaya gayret edelim. Çünkü aile, toplumun en önemli kurumu ve bizim son sığınağımızdır. Toplumlarımızın huzurlu olması, ailemizin huzurlu olmasından geçiyor. Bunun için de aile içindeki bireylerin bilinçlenmesi ve iyi bir şekilde bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda gayret gösteren Karatay Belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi. 


Konuşmaların ardından Psikoterapist Nazlı Özburun’un “Evliliğe Hazırlık” seminerine geçildi. Nazlı Özburun, seminerine “Sağlıklı İletişim Mutlu Aile Okulu” projesi dolayısıyla Karatay Belediyesi ve Enderun Eğitim Vakfı’na teşekkür etti. Meslek hayatı boyunca aileyi ve mutlu bir evliliği kendisine dert edindiğinin altını çizen Psikoterapist Nazlı Özburun, “Aile çok önemli bir kurum çünkü aileyi kaybettiğimizde geriye maalesef başka bir şey de kalmıyor. Onun için her bir aile bireyinin eğitimi, aile içi iletişimi ve ilişkilerine önem vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. 


Karatay Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Abdürrahim Arslan, seminerin sonunda Psikoterapist Nazlı Özburun’a günün anısına Hz. Mevlana’nın türbesinin maketinin olduğu bir hediye takdim ederken; Nazlı Özburun da seminer sonunda vatandaşlara kitaplarını imzaladı.

Habere Ait Görsel İçerikler