KARATAYLI GENÇLER, SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMAK İÇİN YOLA ÇIKTI

KILCA, PROGRAMLARA KATILACAK 40 ÖĞRENCİYİ SARIKAMIŞ’A UĞURLADI

Karatay Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirdiği proje ile Karatay’da eğitim gören 1000 lise öğrencisine “Sarıkamış; Beyaz Hüzün” adlı kitap dağıttı. Kitabı okuyan öğrenciler arasında yapılan yarışmada dereceye giren 40 öğrenci ise, Sarıkamış Harekâtı’nın 105’inci yıl dönümü anma etkinliklerine katılmak için Kars-Sarıkamış’a gönderildi. Öğrencileri aileleriyle birlikte Sarıkamış’a uğurlayan Başkan Kılca, “Gittiğiniz yerler, şehit ve gazilerimizin kanıyla suladığı topraklar. Eğer bugün Türkiye, bağımsız bir devlet ise ezanımız okunuyor ve al bayrağımız dalgalanıyorsa bu, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir” dedi. 

Karatay Belediyesi, Sarıkamış Harekâtı’nın 105’nci yıl dönümünde harekâtta donarak şehit olan on binlerce askeri ve vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitleri unutmadı. 

Anma etkinlikleri kapsamında Karatay Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle ilçedeki liselerde öğrenimlerine devam eden 1000 öğrenciye “Sarıkamış; Beyaz Hüzün” adlı kitap dağıtıldı.

KARATAYLI 40 ÖĞRENCİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMLARINA KATILACAK

Kitabı okuyan öğrenciler arasında yapılan kitap okuma yarışmasında dereceye giren 40 öğrenci ise Karatay Belediyesi tarafından Kars’a bağlı Sarıkamış ilçesine gönderildi. 

Öğrenciler, Sarıkamış Harekâtı’nın 105’inci yıl dönümünde Allahuekber Dağları’nda yapılacak yürüyüşte, donarak şehit olan askerlerimizi dualarla yad edecek. 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, yolculuk öncesinde anma etkinliklerine katılacak öğrencilerle bir araya geldi. 

EZANIMIZ OKUNUYOR, BAYRAĞIMIZ DALGALANIYORSA BU TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ SAYESİNDEDİR

Başkan Hasan Kılca, 90 bin askerlerimizin Allahuekber Dağları’nda donarak şehit olduğu olayın iyi anlaşılması gerektiğine vurgu yaparak, “Karatay Belediyesi olarak gençlerimize öğrencilerimize yönelik birçok projeye imza atıyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte de yürüttüğümüz çalışmalarımız var. Bu akşam da yine birlikte Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 105 yıl önceki elim hadiseyi unutmamak, unutturmamak ve en önemlisişühedanın hatıralarını yaşatmak istedik. Rabbim sizlerin yolunu, bahtını açık eylesin inşallah. Gittiğiniz yerlerin ecdadımızın kanıyla suladığı topraklar olduğunu asla unutmayın. Eğer bugün, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız bir devlet ise ezanımız okunuyor, bayrağımız dalgalanıyor ise bu, tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Özellikle de gençlerimizin bu hassasiyet ve duyarlılıkta olması önemli. Tabii Sarıkamış’ın bende de ayrı bir önemi daha var. Askerlik vazifemi orada yaptım. Oralara gittiğinizde tüm şehitlerimiz için dua edin ve o maneviyatı yaşayın inşallah. Karatay Belediyesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür projelerin içinde olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

ÖĞRENCİLERİMİZİN VATANIMIZI ŞEHİTLERİMİZİN KANLARIYLA ALINDIĞINI GÖRSÜNLER İSTİYORUZ

Karatay İlçe İl Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç da böylesine anlamlı bir projeye büyük destek veren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür ederek şunları kaydetti: “Sarıkamış şehitlerimizin anılacağı 105. yıldönümünde bizler de Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 1000 öğrencimize Karatay Belediyemizin desteği ile ‘Sarıkamış; Beyaz Hüzün’ adlı kitabı dağıttık. Kitabı okuyan ve düzenlenen yarışmada dereceye giren 40 öğrencimizi bu akşam Sarıkamış’a uğurluyoruz. Öğrencilerimizin o maneviyatı yaşamalarını arzu ediyoruz. Vatanımızın şehitlerimizin kanıyla alındığını ve bizlere miras kaldığını bir kez daha yerinde görsünler inşallah. Bu vesileyle bu projede bizlere desteklerini esirgemeyen Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya teşekkür ediyorum.” 

Konuşmaların ardından Karatay İlçe Müftüsü Ahmet Mehmet Akpınar, vatanları uğruna canlarını hiç düşünmeden feda eden tüm şehitlerimiz ve yolculuğa çıkacak öğrenciler için dua etti. 

Sarıkamış’taki anma etkinliklerine katılacak öğrenciler ve aileleri de böylesine anlamlı bir projede yer almaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür ettiler.

Programın sonunda Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç ile öğrencilerin aileleri; Sarıkamış’taki anma etkinliklerine katılacak 40 öğrenciyi uğurladı. 

 

Habere Ait Görsel İçerikler