KARATAY BELEDİYESİ GLUTENSİZ EKMEK SATIŞINA BAŞLADI

BAŞKAN KILCA: SEÇİM VAATLERİMİZİ BİR BİR YERİNE GETİRİYORUZ

Karatay Belediyesi tarafından Çölyak Hastaları için özel olarak üretilmesi gereken glutensiz ekmeklerin “Karatay Glutensiz Ekmek Büfeleri”nde satışına başlandı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Konya’daki tüm Çölyak hastalarının ekmek ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede üretim yaptıklarını, Konya ve çevre illerden gelecek talebe göre üretimin yanı ürün çeşitliliğini arttırabileceklerini söyledi. Hasan Kılca, “Konyamızda bir ilk olan bu hizmet sayesinde Çölyak hastalarımız glutensiz ekmeklerini artık Karatay Glutensiz Ekmek Büfelerinden çok daha ucuza alabilecekler” dedi.

Karatay Belediyesi,  Çölyak hastaları için özel olarak ürettikleri glutensiz ekmeklerin satışına başladı.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, belediye hizmet binası önünde yaptığı basın toplantısında 31 Mart Yerel Seçimleri Beyannamesi’nde yer alan bir vaatlerinin daha hayata geçmesi dolayısıyla çok mutlu olduklarını belirterek, gluten hassasiyetleri bulunan vatandaşların artık çok rahat bir şekilde glutensiz ekmeklerini temin edebileceklerini söyledi.

SEÇİM VAATLERİMİZİ BİR BİR YERİNE GETİRİYORUZ

Başkan Hasan Kılca, “Bugüne kadar maalesef Konya’da glutensiz ekmek üretimi mevcut değildi. Gluten hassasiyeti bulunan vatandaşlarımız ekmeklerini diğer illerden siparişle ve neredeyse 8-10 kat fazla bir maliyetle temin ediyorlardı ya da glutensiz un alarak ekmeklerini kendileri yapıyorlardı. Bizler de Çölyak hastalarımızın bu talebini değerlendirdik ve bu projeyi 31 Mart Yerel Seçimleri Beyannamemize koyduk. Çalışmalara başladık ve Karatay Halk Ekmek Fabrikamızda glutensiz ekmek üretimine başladık. 31 Mart öncesinde verdiğimiz bir sözü daha yerine getirdiğimiz için çok mutluyuz ve artık bugün itibariyle de oluşturduğumuz Glutensiz Ekmek Büfelerimizden ekmek satışı başlamış oldu” diye konuştu.

ÜRETİMİ VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ TALEBE GÖRE ARTTIRACAĞIZ

Hasan Kılca, glutensiz ekmeklerinin normal ekmek yapılan buğday ile karışmaması için Karatay Halk Ekmek Fabrikası’nda ayrı bir üretim alanı oluşturduklarını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Glutensiz unla yapılan 60 gramlık ekmeklerimiz, hijyenik bir şekilde poşetlenerek belediye hizmet binamızın yanında kurduğumuz Glutensiz Ekmek Büfemizde bugün itibariyle satışa sunulmuş oldu. Hemşehrilerimiz artık piyasaya göre çok daha ucuza glutensiz ekmeklerini büfelerimizden temin edebilecekler. Karatay Belediyesi olarak Konya’daki bütün Çölyak hastalarının ekmek talebini karşılayabilecek kapasitedeki üretimimizi talebe göre daha da arttırabiliriz. Hatta yine talep olursa simit, kurabiye gibi ürünlerin de üretim ve satışı ileriki zamanlarda yapılabilecek. Ben, projemizin hemşehrilerimiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

KONYA ÇÖLYAK DERNEĞİ’NDEN BAŞKAN HASAN KILCA’YA TEŞEKKÜR

Konya Çölyak Derneği Başkanı Şerife Sadakatlı, Konya’da en büyük sorunlarının başında glutensiz ekmeğe ulaşamamak olduğunu belirterek bu önemli ihtiyaçlarını gideren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür etti.

Başkan Sadakatlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Çölyak hastaları olarak bizler ekmeğimizi ya kendimiz evde yapıyorduk ya da il dışından kargoyla getirtebiliyorduk. Bu da bizler için büyük bir maliyetti. Konya Çölyak Derneği olarak belediyelerimizle görüşmelerimizde bu konuyu sürekli dile getiriyorduk. Karatay Belediyemiz çalışmalarına başladı bugün itibariyle glutensiz ekmek üretimine başladılar. Glutensiz ekmeklerimiz Çölyak hastalarımızın kullanımı için hazır ve çok uygun. Bu güzel hizmetin hastalarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Sesimize duyarsız kalmayarak bizlere bu hizmeti vermeye başlayan Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya tüm hastalarımız adına çok teşekkür ediyoruz.”

Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç de Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın Çölyak hastaları için 31 Mart Yerel Seçimlerinden hemen sonra glutensiz ekmek üreteceklerine dair çalışma başlatacaklarını hatırlatarak, “Karatay Belediyemiz seçimlerin ardından çalışmalarına hız verdi ve böylesine güzel bir ürün ortaya çıkmış oldu. ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır’ hadisinden hareketle yola çıkan ve bu hadise nail olarak güzel hizmeti sunan Karatay Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, belediye hizmet binası önünde ve Karatay Eski Garaj önündeki Glutensiz Ekmek noktasında vatandaşlara glutensiz ekmek dağıttı.

 

Habere Ait Görsel İçerikler