VATAN AŞKIYLA 53. ÂŞIKLAR BAYRAMI YARIN BAŞLIYOR

VATAN AŞKIYLA 53. ÂŞIKLAR BAYRAMI YARIN BAŞLIYOR

KILCA: ANADOLU’NUN KÜLTÜREL BELLEĞİ ÂŞIKLIK GELENEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ 

Karatay Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan ve iki gün sürecek “Vatan Aşkıyla 53. Konya Âşıklar Bayramı” yarın başlıyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’nin 17 farklı şehrinden 27 âşık ve halk ozanının katılacağı, vatan, bayrak, birlik ve beraberlik üzerine birbirinden güzel koçaklamalar ve güzellemeler yapılacağı programlara tüm Konyalıları davet etti. Başkan Hasan Kılca, organizasyonun Anadolu’nun kültürel belleğinin önemli bir ifadesi olan Aşıklık geleneğine büyük katkı sunacağını belirtti.

Bu yıl Karatay Belediyesi tarafından düzenlenecek olan Geleneksel Âşıklar Bayramı’nın 53’üncüsü 24-25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Öksüz Ozan, Yağız Ozan ve Aşık Ali Yar ile kameralar karşısına geçerek iki gün sürecek müzik şölenine Konyalıları davet etti.

Türkiye’nin dört bir yanından âşıkları ve halk ozanlarını 53. Konya Aşıklar Bayramı’nda Konyalılarla buluşturacaklarını belirten Başkan Hasan Kılca, Karatay’ın dünya kültür mirasının en kıymetli eserlerini sinesinde barındırdığına vurgu yaptı.

ANADOLU’NUN KÜLTÜREL BELLEĞİ ÂŞIKLIK GELENEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ 

Hasan Kılca, “Karatay Belediyesi olarak ortak bu mirası korumakla yetinmeyeceğimizi, bütün insanlık adına geliştirmeye de devam edeceğimiz özellikler belirtmek istiyorum. Bilindiği gibi aşıklar ve halk ozanları, sazları ve sözleriyle medeniyetimizin bütün değerlerini kuşaklar boyu taşımakta, tanıtmakta ve zenginleştirmektedirler. Aşıklık geleneği, UNESCO Kültürel Miras Listesi'nde de yer alıyor. Bu gelenek medeniyetimizin ve kültürümüzün yaşatılmasında bir gönül köprüsü vazifesi görmektedir. Karatay Belediyesi olarak 53. Aşıklar Bayramı’yla bu anlamlı organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Anadolu'nun kültürel belleğinin önemli bir ifadesi olan Aşıklık geleneğine büyük katkı sunacak olan bu yılki programlarımızı kıymetli kültür adamı rahmetli Feyzi Halıcı ve Ali Berat Alptekin anısına “Vatan Aşkıyla” ana temasında ülkemizin 17 farklı ilinden 27 aşık ve halk ozanımızın katılımlarıyla gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

HALK OZANLARIMIZ VE ÂŞIKLARIMIZ SAZLARIYLA SÖZLERİYLE VATAN AŞKIMIZI DİLE GETİRECEKLER

Ülke olarak önemli bir süreçten geçtiklerini belirten Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Gün millet olarak bir ve beraber olma günüdür” dediği konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu vatan için Mehmetçiğimiz, cephede tüm varlığıyla mücadele ederken; âşıklarımız, halk ozanlarımız da sazlarıyla ve sözleriyle bu asil mücadeleye destek olup Mehmetçiklerimize selam gönderecekler. Bu yılki Aşıklar Bayramı’nda aşıklarımız vatan sevdasını, bayrak aşkını bizlerle paylaşacaklar. Karatay Belediyesi olarak fiziki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ederken, sosyal ve kültürel hayatı zenginleştirmeye yönelik çalışmalarda da aktif rol üstlenmeye devam edeceğiz.”

 

17 ŞEHİRDEN 27 HALK AŞIĞI KONYA’DA BULUŞACAK

“Vatan Aşkıyla 53. Âşıklar Bayramı” programları kapsamında 24 Ekim Perşembe günü saat: 14:00’da Mevlana Meydanı’nda, aynı gün 15:00’da da Zafer Camlı Köşk’te Aşıklar ve Halk Ozanlarının katılımlarıyla açık alan gösterisi gerçekleştirilecek. “Vatan Aşkıyla 53. Aşıklar Bayramı”nın açılış programı ise saat: 19:00’da Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Âşıklar Bayramı’nın ikinci günü yani 25 Ekim Cuma günü de dolu dolu geçecek. Saat: 14:00’da KTO Karatay Üniversitesi’nde, saat: 15:00’da Hükümet Meydanı’nda, saat: 16:00’da da Selçuklu Kongre Merkezi’nde Konya Kitap Günleri’nde açık alan gösterisi gerçekleştirilecek. “Vatan Aşkıyla 53. Aşıklar Bayramı”nın final programı ise saat: 19:00’da Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda yapılacak.

 

Habere Ait Görsel İçerikler