Şefkat Evi

Marmara ve Düzce depremleri sonrasında mağdur duruma düşen ailelere geçici iskan sağlamak amacıyla 1999 yılı içerisinde temeli atılan Şefkat Evleri; vatandaş-belediye işbirliğiyle üç ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak, ihtiyaç sahibi ailelerimize hizmet vermeye başlamıştır.

Şefkat Evleri, 1 salon 1 yatak odası, 1 mutfak, , banyo ve tuvaletten olmak üzere toplam 96 dairelik 4 blok şeklinde inşa edilmiştir. Dairelerin her biri 55 metre karedir.

Şefkat Evlerine oturmak için müracaat eden tüm ailelerin durumları Müdürlüğümüzce araştırılmış, araştırma sonuçları Belediyemiz bünyesinde oluşturulan bir komisyonda incelenerek en fazla ihtiyacı olanların kira ve yakıt bedeli alınmaksızın Şefkat Evlerine yerleştirilmeleri sağlanmıştır.

Aşevi

Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan fakir ve muhtaç durumdaki vatandaşlarımızın evlerine, sıcak yemek verilmesi amacı ile Karatay Belediyesi Meclisimizin 31.10.2001 tarih ve 2001/14 sayılı kararı ile açılmasına karar verilen Aşevinde; 05.11.2001 tarihinden itibaren günlük yemek verilmeye başlanmıştır. Bu tarihten itibaren düzenli olarak ihtiyaç sahibi ailelere günlük 2 öğün sıcak yemek verilmektedir.

Ayrıca Aşevimize kayıtlı vatandaşlarımıza ayda bir defa da kahvaltılık verilmektedir.

Nakdi Yardım

İlçemiz sınırlarında ikamet eden ve herhangi bir geliri olmayan, maddi yönden sıkıntı içerisinde olduğu tespit edilen, yoksullara, ihtiyaç sahiplerine, yangın, göçük vb. felaketlere maruz kalmış ihtiyaç sahibi kişilere, Encümenimiz kararı ile para yardımı yapılmaktadır.

Askeri Maaşı

4109 sayılı kanun kapsamında asker ailelerinden ihtiyaç sahibi olanlara askerlik maaşı verilmektedir.

Gıda Kartı

Sosyal Kart Karatay İlçemizde yaşayan geliri düşük, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için 1 yıl süreli aylık 300 TL limitli bir alışveriş kartıdır. Bu kartla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız gıda, giyim, yakacak v.s. gibi ihtiyaçlarını karşılayabilir hem de su, elektrik v.s. faturalarını da ödeyebilmektedirler.

Gıda Yardımı

İhtiyaç sahibi ailelere 1 aylık ihtiyaçlarını karşılayacak gıda paketi dağıtılmaktadır. (Paketlerden her birinin maliyeti yaklaşık 100 TL’dir.)