KARATAY BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPIMI TAMAMLANAN ALZHEIMER GÜNDÜZ YAŞAM MERKEZİ’NDE REHABİLİTASYON GÖREN ALZHEİMER HASTALARI TARAFINDAN YAPILAN EL İŞLERİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Yapımı Karatay Belediyesi tarafından tamamlanan ve Türkiye’de bir ilk olan Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezinde rehabilite gören Alzheimer hastaları tarafından yapılan el işleri 4-5-6 Mayıs tarihlerinde Kule Site AVM giriş katında sergileniyor. Kule Site'de gerçekleştirilen sergiye Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay ilçe mülki amirleri; Konya Tabip Odası Başkanı Seyit Karaca, ATİKER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Atiker, Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Figen Güney, Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun ablası Ayşe Çalık, Alzheimer hastaları ve hasta yakınları katıldı.

Sergi, Alzheimer hastalarına moral oldu

Alzheimer hastalarının rehabilite tedavileri sırasında hastalar tarafından kağıt, karton, plastik gibi geri dönüştürülebilir malzemeler ile yapılmış el işlerinin sergilendiği “Unutanları Unutmayalım” sergisi alzheimer hastalarının yaşama nasıl sıkı sıkıya tutunduklarını ve becerilerini göstermek için ziyaretçilerini ağırlıyor. Türkiye Alzheimer Derneği Konya Şubesi Başkanı Prof. Dr. Figen Güney, alzheimer hastalarının el emeklerinin sergilenmesinin hem hastalar hem de hasta yakınları için moral verici olduğunu dile getirdi.

Güney'den Başkan Hançerli'ye teşekkür

Prof. Dr. Figen Güney, Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde hastaların uzmanlar tarafından rehabilite edilerek; boyama, hamur işi, el işi gibi sosyal aktivite çalışmaları ile kaliteli vakit geçirmelerinin sağlandığını belirterek; yapılan tedavilerde ortaya çıkan çalışmaların sergilenmesinin çok güzel bir organizasyon olduğunu dile getirdi.  Prof. Dr. Güney, desteklerinden dolayı başta Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Alzheimer hastalığında farkındalık oluşturuluyor

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, alzheimer hastalığının bilinirliğinin arttırılması ve farkındalık oluşturulması için "Unutanları Unutmayalım" sergisinin çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Hançerli, Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen eğitici programlar, seminerler ve toplantılar ile hasta yakınlarının alzheimer hastalığı hakkında bilgilendirildiğini vurguladı. Başkan Hançerli, Gündüz Yaşam Merkezi'nde alzheimer hastalarının, gündüz bakımlarının yapılarak hasta yakınlarına da destek olunduğunu belirtti.

Başkan Hançerli'den sergide emeği geçenlere teşekkür

Başkan Mehmet Hançerli, Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’ne Karatay Belediyesi tarafından tahsis edilen servis aracı ile hastaların evlerinden alındığını, uzmanların nezaretinde güvenli bir şekilde Alzheimer Gündüz Yaşam Merkezi’ne götürüldüğünü, rehabilite sonrası tekrar evlerine bırakıldıklarını söyleyerek, bu sayede hasta yakınlarının gönül rahatlığı ile günlük yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti. Başkan Mehmet Hançerli, sergi de emeği geçen alzheimer hastalarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Hançerli "Herkesi alzheimer hastası büyüklerimizin yapmış olduğu el işlerini görmek ve alzheimer hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak için sergiye bekliyoruz" dedi.