KARATAY BELEDİYESİ'NDEN 'SIFIR ATIK PROJESİ'NE DESTEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünü üstlendiği 'Sıfır Atık Projesi'ne bir destek de Karatay Belediyesi'nden geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi'nin yaygınlaştırılmasına ilişkin program ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi.  Emine Erdoğan'ın kampanyaya destek çağrısına sessiz kalmayan Karatay Belediyesi de sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda 'Sıfır Atık Projesi' başlattı. İsrafın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan "Sıfır Atık Projesi"nin hayata geçirilmesi için ilk olarak Karatay Belediyesi Hizmet Binasında ve tüm ek binalarında çalışmalara başlandı. Çalışmalar doğrultusunda, oluşan atıkların karakterizasyonu belirlendi, eğitim bilinçlendirme çalışmaları tamamlandı, atıkların türlerine göre ayrı olarak biriktirilmesine başlandı.

'Sıfır Atık Projesi'ne Karatay'dan destek

Çevre dostu projelerle enerji kaynaklarını korumaya devam eden Karatay Belediyesi'nin hayata geçirdiği projeleriyle geri dönüşüme katkı sağlamaya devam ettiğini dile getiren Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli; "Hayata geçirilen 'Sıfır Atık Projesi' ile atığın kaynağında ayrılarak, geri dönüşüme kazandırılması noktasında mevcut sistemi daha düzenli ve sistemli hale getirme adına bu proje ile yola çıktık. Bu anlamda başlattığımız bu çalışma ile personellerimizin ve vatandaşlarımızın daha duyarlı hale getirilmesi hepimizin önceliği olacaktır." dedi.

Başkan Hançerli'den kararlılık vurgusu

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Hançerli; "Kadim medeniyetimizde emanet kavramı var. Çevreyi de emanet olarak görüp ona uygun davranmamız gerekiyor. Atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrılarak, geri dönüşüme kazandırılması noktasında mevcut sistemi daha düzenli ve sistemli hale getirme adına bu proje ile yola çıktık. Bu anlamda başlattığımız bu çalışma ile Belediyemizden başlayarak vatandaşlarımızın daha duyarlı hale getirilmesi hepimizin önceliği olacaktır" diyerek 'Sıfır Atık Projesi'nin yaygınlaştırılmasında kararlılık vurgusu yaptı.

Projenin en önemli ayağı eğitim

'Sıfır Atık Projesi' kapsamında  çöp bilincinin gelişmesi için projenin en büyük ayaklarından birinin verilecek eğitimler olduğunu söyleyen Başkan Mehmet Hançerli, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen yüz yüze eğitimlerle geri dönüşümde kaynaktan ayrıştırmanın önemine dikkat çekildiğini belirtti. Başkan Hançerli; Karatay'ın gelecek nesillere daha yaşanabilir dünya miras bırakabilmek için büyük bir çevre duyarlılığı projesine imza attığını söyleyerek; ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması faaliyetleri kapsamında 10.000 konutta 50.000 kişiyle ve 7 okulda 1795 öğrenciyle yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirildiğini ifade etti.