Sergi
KARATAY BELEDİYESİ ARAMA KURTARMA EKİBİ KURDU

GÖNÜLLÜ PERSONELDEN OLUŞAN 60 KİŞİLİK EKİP TEORİK VE SAHA EĞİTİMLERİNİ ALDI

HASAN KILCA: HERKES AFETLERE KARŞI HAZIRLIKLI OLMALI

Karatay Belediyesi, gönüllü personellerden oluşan arama kurtarma ekibi kurdu. Depremden yangına, selden fırtınaya kadar Konya veya ülke genelinde yaşanabilecek tür türlü olası afete müdahale için oluşturulan 60 kişilik ekip; teorik ve saha eğitimlerini de gerçekleştirdi. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ülke olarak her türlü afete karşı hazırlıklı olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Karatay Belediyesi, deprem başta olmak üzere olası tüm afet durumlarına karşı hazırlıklı olmak için arama kurtarma ekibi kurdu. Gönüllü 60 belediye personelinden Karatay Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi, teorik ve uygulamalı saha eğitimlerine de başladı.

60 KİŞİDEN OLUŞAN EKİBE TEORİK VE UYGULAMALI EĞİTİMLER VERİLDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı İtfaiye Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitimler, Ilgın’da gerçekleştirildi. 2 gün süren söz konusu eğitimler, Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Arama Kurtarma Amiri Başkanlığı İbrahim Navruz, İtfaiye Çavuş Enes Kundarıcı, İtfaiye Eğitmen Serkan Özyay, İtfaiye eğitmen Haydar Gazi Çetin tarafından verildi.

Toplamda 48 saatten oluşan ve özel bir program dahilinde verilen eğitimler; arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra arama-kurtarma ekipmanlarının kullanım teknikleri, trafik kazalarında kurtarma teknikleri, ilk yardım, yüksek ve alçak açı (iple erişim) kurtarma, doğada arama-kurtarma teknikleri, enkaz üzerinde arama-kurtarma gibi daha birçok konuyu içeriyor.

KARATAY’IN GÖNÜLLÜ EKİBİ HER TÜRLÜ OLASI AFETE HAZIR

Uzman ekipler tarafından verilen eğitimlerde gönüllü personele teorik, tatbiki, bilgi ve becerileri ile fiziki kabiliyetlerini arttırıcı ve göreve her an hazırlıklı bulunmalarını sağlamak için eğitici programlar uygulanıyor. Afetlerde, sellerde ve önemli kazalarda; arama, kurtarma, ilkyardım ve sosyal yardım hizmetlerini vermeyi amaçlayan Karatay Belediyesi Arama-Kurtarma Ekibi, eğitimlerin tamamlanmasının ardından her türlü göreve hazır olacak.

HERKES AFETLERE KARŞI HAZIRLIKLI OLMALI

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, oluşturdukları Arama Kurtarma Ekibinin hayırlı olmasını dileyerek Karatay olarak olası tüm afetlere karşı hazırlıklı olduklarını belirtti.

“Özellikle 6 Şubat gecesi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 11 ilimizde hissedilen 7.7 ve 7.6'lık iki büyük deprem sonrası arama-kurtarma ekiplerinin önemi bir kez daha görüldü. Karatay Belediyesi olarak bizler de ilçemizde, şehrimizde çevre illerde veya ülkemizin herhangi bir yerinde olası afet durumlarına karşı hazırlıklı olabilmek amacıyla arama-kurtarma ekibimizi kurduk. Toplamda 60 gönüllü personelimizden oluşan ekibimiz hem teorik hem de uygulamalı saha eğitimlerini de aldılar. Bu eğitimler belli aralıklarla ekibimiz tam anlamıyla hazır olana kadar da devam edecek. İnşallah herhangi bir afet yaşamayız ama herkes her an olmalı. Olası tüm acil durumlarda arama kurtarma ekibimizle vatandaşlarımızın ve ülkemizin hizmetinde olacağız. Ekibe katılan tüm arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum” dedi.  

Habere Ait Görsel İçerikler