Sergi
KARATAY’DA ŞİVLİLİK HEYECANI

KARATAY’DA ŞİVLİLİK COŞKUSU BİR BAŞKA

ŞİVLİLİK VE ÜÇ AYLAR'IN COŞKUSU KARATAY'IN DÖRT BİR YANINI SARDI

KARATAY BELEDİYESİ, İLÇENİN DÖRT BİR YANINDA ŞİVLİLİK ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Karatay Belediyesi, Üç Aylar’ın başlangıcı ve Regaib Kandili dolayısıyla asırlardır Konya’da sürdürülen Şivlilik geleneğini yaşatmak için ilçe genelinde birçok etkinlik düzenledi. İlçenin işlek noktalarının yanı sıra parklarda çocukların Şivlilik coşkusuna ortak olan Karatay Belediyesi, Konya Şehir Hastanesi’nde tedavi gören çocukları da unutmadı.

Üç Aylar’ın başlangıcı ve Regaib Kandili olması dolayısıyla Konya’nın dört bir yanında olduğu gibi Karatay’da da büyük bir coşku ve heyecan vardı.

KARATAY BELEDİYESİ KENT KONSEYİ ÇOCUKLARIN ŞİVLİLİK SEVİNCİNE ORTAK OLDU

Karatay Belediyesi Kent Konseyi gönüllüleri, sabahın erken saatlerinden itibaren belediye önünde, Mevlana Meydanı’nda, Hükümet Meydanı’nda, Ahmet Çalık Parkı, Trafik Parkı ve Olimpiyat Parkı’nda Şivlilik etkinliği düzenledi. Meddah Osman Bozdemir, çocuklara özel eğlenceli oyunlar ve gösteriler yaptı, onlara Şivlilik ikram ederek sevinçlerine ortak oldu.

ŞİVLİLİKTE ENGELLİLER VE HASTANEDE YATAN ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

Karatay Belediyesi, bu özel günde hastanelerde tedavi gören çocukları da unutmadı. Karatay Belediyesi görevlileri, rahatsızlıkları nedeniyle Şivlilik gününü Konya Şehir Hastanesi Çocuk Servisi’nde geçirmek zorunda kalan çocukları ziyaret ederek oyuncak, boyama kitabı ile Şivliliklerini dağıttı ve çocuklara Şivlilik mutluluğunu yaşattı. Karatay Belediyesi ayrıca, ilçede yaşayan engellileri de unutmayarak evlerine çeşitli hediyeler ile Şivlilik gönderdi.

KONYA’DAKİ BU GÜZEL GELENEK, DEĞERLERİMİZİ GELECEĞE TAŞIYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Üç Aylar’ın başlaması dolayısıyla yaşatılan Şivliliğin güzel bir gelenek olduğunu ifade ederek; bu değerlerin yaşatılmasının önemine değindi.

Değerlerimizin gelecek nesillere aktarılması noktasında bu tür geleneklerin önemli olduğunu söyleyen Başkan Hasan Kılca, “Bugün Konya’mızın her yerinde sevinç var, mutluluk ve coşku var. Sabahın erken saatlerinden itibaren Konya’mızın dört bir yanında olduğu gibi Karatay’ımızın tüm mahallerinde Şivlilik sevincini gördük. Bizler de bu coşkuya katkı sunmak adına çocuklarımıza yönelik etkinlikler düzenledik. Regaip Kandili’ni de hemşehrilerimizle hep birlikte idrak edeceğiz. Konya olarak Şivlilik ve fener alayı gibi bu güzel gelenek ile göreneklerimizi yaşamaya, yaşatmaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, milletimizin ve bütün İslam âleminin Regaib Gecesi’ni tebrik ediyor; bu gecenin ve mübarek Üç Aylar’ın Müslümanların birlik ve dirliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Habere Ait Görsel İçerikler