Sergi
KARATAY BELEDİYE BAŞKANI HASAN KILCA’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

AKÇEŞME, KERİMDEDE VE SARIYAKUP MAHALLERİNDE BAZI ALANLAR CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZASIYLA “YENİLEME ALANI” OLARAK BELİRLENDİ

Karatay’ın Akçeşme, Kerimdede ve Sarıyakup Mahalleri içerisinde bulunan bazı alanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Yenileme Alanı” olarak belirlendi. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Resmi Gazete’de yayımlanan karar dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Başkan Hasan Kılca, Konya ve Karatay’ın tarihi dokusunun korunması ile bu özel mirasın geleceğe taşınması adına Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan kararın kendileri ve Konya için çok kıymetli olduğunun altını çizdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Karatay ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Tarihi Üçler Mezarlığı arkasında Topraklık Caddesi, Piri Esat Caddesi, Üçler Caddesi, Adak Sokak ve Ekmelüddin Sokak arasında kalan 105 bin 269 metrekarelik alan; 31719 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan 5101 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “Yenileme Alanı” ilan edildi. Söz konusu karar; 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun’un 2’inci maddesi gereğince verilirken; Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da, yaptığı açıklamayla Resmi Gazete’de yayımlanan söz konusu karar dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN KARARI İLÇEMİZE AYRI BİR DEĞER KATACAK

Başkan Hasan Kılca, alınan kararla birlikte Akçeşme, Kerimdede ve Sarıyakup Mahallerinde yürütülecek çalışmaların Konya ile Karatay’a büyük değer katacağının altını çizdi.

Hasan Kılca şunları dile getirdi: “Konyamız; tarihi dokusu, medeniyet değerleri, kültürü ve daha birçok zenginliğiyle ülkemizin çok önemli şehirlerinden birisi. Karatay Belediyesi olarak bizler de şehrimizin kalbi olan Karatay’ımızdaki bu miras ve eşsiz değerlerin korunması ile geleceğe aktarılması adına gayret ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Konya Valiliğimiz ve Konya Büyükşehir Belediyemiz ile uyum içerisinde çalışıyoruz. Son olarak ilçemiz sınırları içerisinde yer alan Akçeşme, Kerimdede ve Sarıyakup Mahallerinde bulunan bazı alanların Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ‘Yenileme Alanı’ olarak belirlenmesi bizleri ayrıca mutlu etti. Bu kıymetli kararın Konyamız ve Karatayımıza büyük değerler katacağına inanıyorum. Bu vesileyle her fırsatta Konyamız ve Karatay’ımızın geleceğe hazırlanmasında katkıları bulunan Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Karatay Belediyesi olarak, yenileme alanı ilan edilen söz konusu alanlarda tescilli yapıları koruyarak Karatay’ımızın tarihi ve kültürel dokusuna uygun hale getirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda belediyemiz tarafından 2021 yılı içerisinde 105 bin 269 metrekarelik alanda kamulaştırma çalışması başlatmıştık. Söz konusu alan dahilindeki mülkiyete konu 71 bin 727 metrekarelik taşınmazdan 32 bin 544 metrekarelik kısmını 38 milyon 500 bin lira bedelle kamulaştırdık. Bu yıl içerisinde de Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı doğrultusunda bu alanda yenileme ve kamulaştırma çalışmasına devam edeceğiz.”

 

Habere Ait Görsel İçerikler