Sergi
KARATAY’DA MİS KOKULU LAVANTALARIN İKİNCİ HASADI YAPILDI

KILCA: LAVANTA BAHÇEMİZ GÜZELLİĞİYLE ÇEKİM MERKEZİ OLACAK

Karatay Belediyesi tarafından alternatif tarım ürünlerini artırmak ve arazilerin değerlendirilmesi maksadıyla Saraçoğlu Mahallesi’nde 90 bin metrekarelik alanda oluşturulan Lavanta Bahçesinde rengi ve güzelliği ile dikkat çeken lavantaların ikinci hasadı yapıldı. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; Lavanta Bahçesi’nin güzellikleri ile çekim merkezi olurken yağı ile de ilçenin ekonomisine katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Karatay Belediyesi tarafından Saracoğlu Mahallesi’nde 90 bin metrekarelik alanda oluşturulan ve 90 binin üzerinde Lavanta fidesinin ekildiği Karatay Belediyesi Lavanta Bahçesi’nde ikinci hasat başladı.

Tıp ve kozmetik sektörünün yanı sıra yağ üretim sektöründe de yaygın olarak kullanılan kokulu çiçekleriyle arıcılığa da katkısı olan lavanta Bahçesi renkli görüntüsü ile de fotoğraf karelerini de süslüyor.

Saraçoğlu Mahallesi’nde oluşturulan Lavanta Bahçesi’nin güzellikleri ile çekim merkezi olurken yağı ile de Karatay’ın ekonomisine katkı sağlayacağına dikkat çeken Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Lavanta Bahçemiz güzellikleri ile gözlerimizi, hasat edildikten sonra yağı ile de Konya’mızın ve Karatay’ımızın ekonomisine katkı sağlayacak” dedi.

LAVANTA BAHÇESİ TURİZM MERKEZİ HALİNE GELECEK

Lavantanın görsel güzelliğinin yanında katma değerinin yüksek olduğunu ve gelir getirici bir ürün olduğunu ifade eden Kılca, şunları söyledi: “Farklı zenginliklere, eşsiz güzelliklere, verimli ve bereketli topraklara sahip bir ilçede yaşıyoruz. Saracoğlu Mahallemizde 90 bin metrekarelik alanda oluşturduğumuz Lavanta Bahçemize 90 binin üzerinde lavanta fidanı dikmiştik. Geçtiğimiz yıl oluşturmuş olduğumuz Lavanta Bahçemizden verim almaya başladık ama lavanta 3 yıl sonra en yüksek verime ulaşıyor. Yetiştiren, üreten ve kazanan, aynı zamanda turizm alanında da kazandıran Lavanta Bahçelerimizi gezip, burada fotoğraf çektirmek ve kokusunu içlerine çekmek isteyen misafirlerimiz ile birlikte Lavanta Bahçelerimiz önemli bir turizm ziyaret merkezi haline gelecek. 2-3 sene sonra bambaşka bir manzara ile karşılaşacağız. Lavanta Bahçemiz ile tarıma dayalı ve onun türevleri olarak da çok önemli bir ekonomik kazanım sağlanmış olacak.”

SALGIN DÖNEMİNDE LAVANTANIN ÖNEMİ ARTTI

Antiseptik özelliğinden dolayı koronavirüs salgını döneminde lavantanın öneminin daha da arttığını belirten Başkan Kılca, “Lavantanın mikroplardan arındırma özelliği bulunuyor. Kozmetik alanında çok önemli bir bitki. Bu alanda da güzel sonuçlar elde ediliyor. Çalışmalarımızı gören çiftçilerimizi lavanta üretimine teşvik edebilirsek mutlu oluruz. Karatay Belediyesi olarak çiftçilerimize, vatandaşlarımıza örnek olmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Habere Ait Görsel İçerikler