• Başkan'ın Mesajı

  Bu topraklar üzerinde tüm yapılar, tüm hizmetler “Hak için halka hizmet” düşüncesi üzerine kuruldu. Çünkü mühim olan insan, baki kalan gönüldür. Ecdadımız bir şehri imar ederken, vakıf medeniyetlerimizle, hizmetleriyle insana olduğu kadar doğaya ve doğada yaşayan tüm canlılara aynı hassasiyetle yaklaştılar. Bizlerde ecdadımızın mirası olan şehrimize, Karatay’ımıza aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz.
   
  Karatay samimiyettir. Medeniyet kokan rüzgârlarıyla,  samimiyetliyle büyütür çocuklarını. Her köşe başında hayrından bir yudum miras bırakan çeşmeler, her karışında gönle dokunan erenler, türbeler, minberinde tarih kokan camiler karşılar insanını.
   
  Bizler de Karatay’dan miras alacağımız samimiyeti, tevazu ve gayreti elden bırakmadan yaşıyor ve kadını, erkeği, genci, yaşlısı hep beraber Karatay’ı geleceğe gelenekleri ile birlikte taşıyoruz. Birlik olarak yollar aşıp en ücrasına varıncaya dek her karışına, her köşesine adaletle yaklaşıp, geleneklerine sımsıkı sarılan bir ekiple birlikte Karatay’ın hizmetkârı olmaktan bahtiyarlık duyuyoruz. Adil bir hizmet anlayışıyla Karatay'ın dört bir yanını kalkındırıyor, medeniyetimizden gelen değerler ile yaşatıyoruz. Geleceğimizin geleneğimizde saklı olduğunu biliyor,  bu inançla geleneklerimize sımsıkı bağlanarak geleceğe yürüyoruz.
  Tarihin ve varoluşun şiiridir Karatay. Gelenekleri ile büyüyen bir neslin anahtarı, Konya kültürü ve tarihinin merkezidir. Karatay tarihi ile Konya’nın çekirdeği ve özü durumunda bir yaşam alanı. Bizi yansıtan bir ayna gibidir Karatay. Kimi zaman dinginlik ve huzur, kimi zaman cesaret ve güç verir. Tıpkı tarihimiz gibi.
  Konya’mızın her ilçesi, her yeri başka güzel. Ama bizim gönlümüzde önce Karatay var. Bizim için Karatay bir başka güzel. Tarihi değerleri, gönül erenleri ile bir başka. Karatay’a baktıkça kendimizi, geçmişimizi görürüz. Keşfedilmeyi bekleyen höyüklerinden, Karatay Medresesi’ne, Şem-i Tebrizi Cami’nden, “Gönül Sultanı” Mevlana Türbesi’ne Karatay her dönem geçmişin mirası, bizim ortak tarihimizdir.
  Bu bağlamda Karatay’ın doğasının, tarihi dokusunun ve kültürünün korunmasının, yapılacak bütün çalışmaların merkezini teşkil etmesi gerekliliğine inanıyoruz. Yeni projeler ve yapılaşma kültürü içerisinde Karatay’ın dokusunu koruyup, doğal güzelliklerini, tarihini, kültürünü eserlerinin tanıtım çalışmalarıyla geniş kitlelere aktarılması için çalışıyoruz.
  Tüm bunların yanında yöresel ve ticari değeri olan ürünlerin varlığı da bizi bu alanda cesaretlendiriyor. Karatay’ın marka değerini oluşturmak için tarımı, sanayisi, ticareti, kültürü, tarihi ile birçok alanda markalaşan bir Karatay oluşturma hedefiyle çalışıyoruz.

  Karatay’a değer katmak istiyorsak bunu birlikte yapmalıyız. Çünkü başarının kilit noktası birlikte hareket etmekten, birlikte hareket etmenin temeliyse istişareden geçer. Karatay’ da yaşayan herkes bu şehrin geleceğinde söz sahibidir. Bu inancı kalbimizde taşıyor ve bunun gerekliliğiyle yürüyoruz.

  Hasan Kılca

  Karatay Belediye Başkanı

 • Başkan'ın Özgeçmişi

  1970 yılında Konya’da doğan Hasan Kılca, Harmancık İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra hafızlık eğitimini tamamladı. 1991 yılında Konya İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu.

  1995 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni tamamlayarak bir süre serbest avukat olarak çalıştı. 1997 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nde avukat olarak göreve başladı.

  2002 yılında 1. Hukuk Müşavirliği, 2016 yılında ise Genel Sekreterlik görevlerine getirildi. 
  Büyükşehir Belediyesi’nin birçok büyük projesinde yer aldı. 6360 sayılı Yeni Büyükşehirler kanunu sonrasında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 ilçeye hizmet götürmesinde koordinatörlük yaparak aktif rol aldı.
  16 yıl kesintisiz olarak Belediye Encümen üyeliğini yürüttü. Çeşitli Sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak görev aldı.

  İngilizce ve Arapça bilen Hasan Kılca,  evli ve üç çocuk babasıdır.

  Hasan Kılca

  Karatay Belediye Başkanı

 • Önceki Başkanlar


  Mehmet Hançerli

  Mehmet Hançerli

  Önceki Belediye Başkanı

  Başkanlık Yaptığı Dönem:
  2004-2019


  Mehmet Şen

  Mehmet Şen

  Önceki Belediye Başkanı

  Başkanlık Yaptığı Dönem:
  1999-2004  Mustafa Özkafa

  Mustafa Özkafa

  Önceki Belediye Başkanı

  Başkanlık Yaptığı Dönem:
  1989-1994, 1994-1999